Elementy ozdobne

Elementy ozdobne

Od stuleci ludzie dbają o to, aby wznoszone przez nich budowle nie tylko były funkcjonalne, ale też zachwycały swoim wyglądem. Dlatego też tak często w budownictwie stosowana jest sztukateria. Upowszechniła się ona w starożytności.

Potem w średniowieczu, gdy górę wzięły budowle wznoszone z cegły, nieco straciła ona na znaczeniu. Wiele starych budynków we Wrocławiu ma takie ozdoby. Jednak potem przyszły dwie bardzo ozdobne epoki w architekturze, a mowa oczywiście o renesansie i baroku.

Podnośniki koszowe ułatwiły zdobienia

Tu znowu sztukateria gipsowa zaczęła świecić triumfy i mimo zmiany stylów ozdobniczych oraz skali ich stosowania, przetrwała do czasów współczesnych. Pomógł między innymi podnośnik koszowy, który ułatwił montaż różnych elementów na elewacji.

Dziś sztukateria jest tak samo stosowana w dużych, eleganckich, często państwowych budynkach we Wrocławiu, jak też w domach prywatnych, a to dzięki dużemu wyborowi na rynku i konkurencyjnym stawkom, jakie są oferowane przez producentów. Sztukateria gipsowa zwykle jest odlewana oddzielnie i dopiero potem będzie montowana podnośnikiem koszowym tam, gdzie jest jej przeznaczone miejsce.

To oznacza, że zamawiając takie elementy ozdobnicze, możemy praktycznie czekać na dowóz kuriera, zaś resztę zamontuje już firma budowlana, która pracuje nad postawieniem domu i która posiada podnośnik koszowy.

Sztukateria est tak samo chętnie wykorzystywana na zewnątrz budynków, czyli na elewacjach, ale też na nieco mniejszą skalę wewnątrz, w pomieszczeniach mieszkalnych.

Tam również sztukateria jest używana

Oczywiście nie taka, jak ta, którą widzimy na elewacjach zabytkowych kamienic, ale wciąż bardzo elegancka. Dlatego, budując własny dom we Wrocławiu, warto ją sobie zastosować, wynająć podnośnik koszowy i działać.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *